Typy kože a ich vlastnosti

Hovädzia koža je veľmi odolný materiál, ktorý sa dobre osvedčuje v náročných podmienkach. Je ideálna na veľké, mohutné topánky, ale aj na tenisky alebo plátenky. Tento typ produktu je vyrobený z kože dospelého hovädzieho dobytka a má hrubší vzhľad v porovnaní s teľacou kožou kvôli jej hrubšej povahy. Má tendenciu byť veľmi tuhá, ale stáva sa pružnejšou po zohriatí používateľom.

DRUHY HOVÄDZEJ KOŽE POUŽÍVANÉ PRI VÝROBE TOPÁNOK NAGABA

Crazy - mäsitá, hrubá koža z plnej zrnitosti. Povrchová úprava je olejovaná (pomocou vosku alebo tuku). Koža je veľmi odolná, preto sa často používa na výrobu obuvi na trekking, do traperiek, masívne topánky. Koža má charakteristické tmavé, mastné škvrny, ktoré sa na niektorých miestach roztiahnu do základnej farby a na iných zostanú tmavé. Koža často obsahuje škrabance, oderky a sfarbenia, ktoré ju robia jedinečnou.

Rustic - vznešená koža s hladkou povrchovou úpravou. Je viditeľný charakteristický hráškový vzor, ktorý sa môže v dôsledku spracovania strácať. Koža je pružná, mäsitá a kompaktná. Výborne sa hodí na výrobu príležitostnej obuvi, tenisiek, členkových čižiem alebo jazdeckých čižiem. Farby sú jednotné na celom povrchu kože, môžu sa pri tepelnej úprave mierne stmavovať. Obuv vyrobená z tejto kože je ľahko udržiavateľná. Pri natieraní sa farby môžu stmavovať.

Barka - varianta Crazy kože. Mäsitá, hrubá koža. Povrchová úprava je natretá (pomocou vosku alebo tuku). Navyše povrch je pretlačený vzorom jemného hrášku. Najčastejšie sa používa na výrobu trekkingovej obuvi. Viditeľné tmavé škvrny a sfarbenia.

Bosman - hrubá koža z plnej zrnitosti, hladká, málo pružná, tvrdá. Bez vzoru. Jednotné farby. Nezmenia sa počas tepelnej úpravy. Často sa používa na výrobu masívnych topánok, glánov. Aby sa zvýšila pružnosť jednotlivých častí, je potrebné ich pravidelne udržiavať natieraním.

Kabir - koža z plnej zrnitosti, hladká, málo pružná, tvrdá. Podobná vo svojej štruktúre koži typu Bosman. Dvojfarebná. Pod čiernou vrchnou vrstvou sa nachádza základná farba. Správny efekt sa dosahuje mechanickým odrením čiernej vrstvy. Obuv vyrobená z kože typu Kabir mení počas používania farbu na intenzívnejší odtieň.

Velúrové - drsná prírodná koža. Vo väčšine klasifikácií sa považuje, že velúrové je variantom semišu, s charakteristickými, hustými a hrubými vláknami. Tento materiál vďačí za svoju chlpatú textúru príslušnému spracovaniu. Je vyrobený zo spodnej časti kože (tzv. rozdeleného kože), ktorá je obrušovaná. Takto vzniká charakteristický chmýří, na ktorom – v prípade všetkých drsných koží – po prejdení prstom vidieť tmavšiu stopu. Farby sú jednotné. Obzvlášť intenzívne farby môžu farbiť. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné obuv pravidelne impregnovať prípravkami na fixáciu farby.

Velúrové je jemný a mäkký materiál na dotyk. Jeho povrch je matný, veľmi dobre absorbuje vlhkosť, s ktorou sa pri kontakte stmavuje. Preto sa odporúča pravidelná impregnácia vodoodpudivými prípravkami.

Samuel - alebo nubuk patrí do tzv. drsných koží. Vzniká spracovaním vnútornej strany kože – na rozdiel od kože z plnej zrnitosti, kde sa pracuje na jej vonkajšom povrchu. Vzniká charakteristické chmýří. Ale je kratšie než welurowé, a preto je mäkšie na dotyk. Vznešená a jemná koža. Vyžaduje starostlivú údržbu. Topánky vyrobené z kože typu Samuel majú matný povrch a šťavnaté farby.

Oblak - koža z plnej zrnitosti, hladká. Vo vzhľade pripomína kožu typu Rustic s efektom malého hrášku. Navyše má efekt stmavnutia farby v rovnakom tóne vo forme jemného mráčika. Obuv vyrobená z tejto kože je ľahko udržiavateľná. Pri natieraní sa farby môžu stmavovať.

Parma - koža z plnej zrnitosti, hladká. Bez vzoru. Jemne tieňovaná v rámci toho istého tónu. Mäkká a pružná. Vďaka svojim vlastnostiam sa perfektne hodí na tenisky.

Follonica -  jemná koža z plnej zrnitosti. S prútením do kocky. Lico ľahko lakované, lesklé. Topánky vyrobené z tejto kože majú elegantný vzhľad.

Campari - nubuková koža, ľahko spevnená. S vzorom drobného hrášku. Jednotné farby, nezmenia sa počas spracovania. Veľmi univerzálna koža, používaná takmer na každý druh obuvi.

Blue -  koža z plnej zrnitosti, s jemným matným povrchom. Mäkká, mäsitá, veľmi pružná. Zároveň veľmi odolná. Perfektne sa hodí na členkové topánky, kozáky. Topánky vyrobené z tejto kože majú elegantný vzhľad.

Slon - semišová koža s typickými vlastnosťami drsných koží. Lico navyše ozdobené vzorom pripomínajúcim kožu slona. Počas technologického spracovania je zachovaný. Koža je jemná, hoci vzhľadom kvôli štruktúre vyzerá mohuto.